Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Gizem ve Varoluş
 Astroloji
 astroloji merak ettikleriniz
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

nabidogan
Akik

Turkey
15 Posts

Posted - 29/04/2007 :  15:32:44  Show Profile  Visit nabidogan's Homepage  Reply with Quote

Astroloji Nedir ?
Burçlar gerçekten kaderimizi etkiliyor mu?

Astroloji bir bilim mi?
Günün hangi saatinde hangi yıldız etkilidir ?


Gezegenler bizi nasıl etkiliyor ?
Synastry hakkında bizleri aydınlatabilir misiniz?


Astrolog kime denir ?
İnsanın yaşamı geleceği bir haritada görünür mü?


Dünyada 12 çeşit mi insan var ?
Marduk Türkiye`yi ne kadar etkiler, kişisel ne yapılabilir?


Gezegeni olmayan evler etkisiz mi?
Türkiye de hiç enerji bölgesi yok mu?Astroloji nedir?
Bir çok kitapta yada kaynakta ulaşabileceğinizden farklı bir tanım vereceğiz size. Elbette bu diğer tanımlar çelişmez. Burada kastedilen sadece farklı bir yaklaşımdır. Astroloji;insanın varoluşu ve kendini tanıması yolunda ona bilinç kazandıran; kim olduğunu, ne için bu dünyada bulunduğunu ve potansiyelini tanımasını sağlayan bilgi sistemidir. Burada temel şifre bilinçtir. Bilincin açılması ve artmasıyla ilgili işleyiş çok önemlidir. Astroloji bir kılavuzdur. Yaşam dediğimiz bu bilinmezliğin içinde bizi küçükte olsa(ama hiç azımsanamayacak kadar bir küçüklükten söz ediyoruz) aydınlatan bir bilgidir. Bizimle birlikte açılan ve genişleyen bir bilgi sistemi. Bu açılımlar ise her birimizin potansiyeline bağlıdır. Astroloji aynı zamanda varoluşun bilinmezliğini çözmeyi hedefleyen bir bakış açısı ; bir yaşam görüşüdür. Bu yönüyle baktığımızda Astroloji bir felsefedir. Günlük hayatın içinde yada soyut alanlarda karşımıza çıkan tutarlı ve sistematik bir bilgi bütünüdür. İnsanı kendisini, çevresini ve dünyasını tanımaya yönelten çok etkili bir araçtır. Onun bakışını gökyüzüne çevirmesini sağlayan etkileyici bir resimdir. Sorgulayan insanın cevaplarını en net biçimde almasını sağlayan bir melodidir. Doğanın işleyişine tanıklık etmenin ve gökyüzünde olanın yeryüzünde bulduğu karşılığı görmenin etkin bir yoludur.
Başa Dön

Burçlar gerçekten kaderimizi etkiliyor mu?
Burada çok derin bir yaklaşım gerekiyor ama en sade şekilde anlatmaya çalışalım.İlk olarak kader konusunu ele almak gerekiyor ki; eğer bununla kast edilen Tanrısal bir kaderse bu hiç bir bilginin kavrayamayacağı bir olgudur. Yani Astroloji Tanrısal kaderi bilemez ve bunu bilme iddiasında da değildir. Öte yandan bizim için bilinmeyen kimi hususlar diğerleri için biliniyor olabilir, bu takdirde başımıza gelen olaya kader mi demeliyiz yoksa bilgisizlik mi? Astrolojinin kaderle bir işi yoktur. O sadece bir bilgi sistemidir ve insanlık geliştikçe gelişecektir. Ama eğer siz Astrolojik bilgilere vakıf değilseniz o takdirde başınıza gelen olayları bir kader olarak yorumlayabilirsiniz. Bunu hiç bilmediği bir işe girip sonunda zararla karşılaşan bir insan örneğinde düşünelim? Astrolog onun o işte karşılaşabileceği olasılıkları ona gösterir ve bu kez o bu olasılıkları bilerek karar verir. İşte bu kadar basit. O insanın kaderinin ne olduğunu kim bilebilir ki? Öte yandan burçlar yani kozmik tesirler Astrolojinin temel alanıdır ve elbette insanlar üzerindeki etkileri kaçınılmazdır. Bunu bilmek yada bilmemek bize bırakılmış bir husustur.
Başa Dön

Astroloji bir bilim midir?
Astroloji bir bilimdir. Ancak bu sorunun cevabını alabilmek için öncelikle Astrolojinin hangi alanda işlediğine bakmak doğru olur. Astroloji insan ve daha çok onun iç yapısını oluşturan etkileri tanımaya çalışan bir bilimdir. Onu bilimsel kılan tıpkı diğer bilim alanlarında olduğu gibi bir bilgi sisteminin ona getirdiği kesin sonuçlardır. İnsan yaşamında 4 çağın olması gibi Koç, Boğa İkizler çocukluk; Yengeç, Aslan, Başak;gençlik;Terazi, Akrep, Yay, olgunluk ve Oğlak, Kova, Balık, yaşlılık Öte yandan insanın iç dünyası ile ilgili karmaşık olguları açıklamaya çalıştığı oranda soyut bir bilimdir. İstek, cesaret, duygu gibi kavramlarla çalışan bir bilgi alanında elle tutulur somut sonuçlar görmek yerine bu etkilerin oluşturduğu dolaylı sonuçlar vardır. Astroloji kusursuz bir bilimdir. Eğer bir kusur buluyorsanız o uygulayıcılarındadır. Bu bilimin uygulayıcısı olabilmek için sayısız koşul vardır. Bu koşulları yerine getirme konusunda eksikleri olan bir Astrologun yaptıkları Astrolojinin işleyişini bağlamaz.
Başa Dön

Bilim adamlarına göre gezegenlerin insanlar üzerinde etkisinin olamaz ?

Bilim adamları diye kast ettikleriniz kimlerdir bilemiyoruz ama bilgi bazında bir bilim adamının böyle bir sonuca varması pek kolay değildir? Öte yandan belirli bir statükoyu korumak adına gösterilen tutumları da anlayışla karşılamak lazım. Dünyamız kendi başına varolan bir gezegen değildir.Merkezi yıldızı güneş olan bir kozmik sistemin parçasıdır.Astroloji ise bu kozmik sistemi insan bilinci ile birleştiren yegane anahtardır. Dünyanın her noktasında kültürlerde Astrolojinin izlerini bulursunuz. Dünyamız bu kozmik sahnede sayısız tesire maruz kalmaktadır ve bu dünyada yaşam bulan bizler de tabi. Bunlara kozmik tesirler diyoruz.Bunun bilimsel ispatının yapılmayışını(ki bununla ilgili çeşitli tartışmalarda vardır)son günlerde gezegenlere araç yollamak için bu zamana kadar ayrılan en büyük bütçeyi ayıracağının gündeme geldiği Amerika da olduğu gibi bilim adamlarının bu konuya yeterince titizlikle eğilmemelerindendir.Aya yada Marsa araç göndermenin bu kadar önemli olduğu bir çağda insanların üzerindeki kozmik ışınları araştırmaya zaman ayırsalardı elbette daha net sonuçlar ortaya çıkacaktı.Bu insanoğlunun insan merkezinden ne kadar uzaklaştığına da bir kanıt olabilir belki de!Öyle ya artık bu çağda pek kültürden de söz edilemez olduğuna göre onlarda Astrolojiyi eski kültürlere emanet ederek gönül rahatlığıyla Marsa gitmeyi düşünüyorlardır,kim bilir!.
Başa Dön

İnsanın yaşamı ve geleceği bir haritayla bilinebilir mi ?
Evet! Ama bu sizin bu haritadan ne beklediğinize bağlıdır. Coğrafi olarak elinizde Türkiye'nin haritası olduğunu düşünün. İzmir körfezi diye adlandırılan bölgeyi onun kıvrımlarını, yükseltilerini nehirlerini ve toprağının her karışını bilirsiniz anlamına gelir. Neden! Keşfedilmiştir. Bilgi haline gelmiştir. O topraklarda yer alan yolları, yaşam alanlarını, tarlaları ve ihtiyaç duyduğunuz her şeyi o haritadan tespit edebilirsiniz. Ve bir gün yolunuz İzmir'e düşerse elinizdeki harita hedefinize nasıl ulaşabileceğiniz konusunda size rehber olur. Doğum haritası da o kişinin yapısı, karakterini; nehirleri ve yollarını gösterir. Evrende zaman izafidir yani bizim algıladığımız gibi değildir. Bizim yolumuz ve gelecek olarak adlandırdığımız ilerleyişimizde bu haritadan çıkartılabilir. Bu evrensel yasalara ters değildir. Hava tahmini yapan bir meteorolog ne tür verilerle tahminlerde bulunuyorsa bir Astrologda kendi bilgi sisteminin işleyişi içinde böyle tahminlerde bulunur. Başarılı bir Astrolog için bu tahminlerin oranı tıpkı hava tahmini gibi oldukça yüksektir. Öte yandan geleceği bilmenin kendisine toplumda bir statü ve saygınlık getireceğini düşünen birisinin Astroloji alanından uzak durmasını tavsiye ederim. Çünkü Astroloji sistemi bu bilgiyi ona kolayca vermeyeceği gibi onu acımasızca bir falcıya yada bir soytarıya dönüştürebilir.
Başa Dön

Astrolog kime denir?
İşte can alıcı bir soru daha. Doktor kime denir, mühendis yada rahip! Yada ayakkabı tamircisi kimdir! Dikkat ettiniz mi bu sorular sorulmazken Astrolog kime denir diye sorulabiliyor. İşte Astrolojinin içinden çıkılmaz sonsuzluğu ve gizemi. En basit anlamda Astroloji bilgisini uygulayan, o bilgiyi insanlara ulaştıran kişidir Astrolog. Oysa bunun derinlerinde daha ilginç cevaplar yatar. Astrolog bir amaçtır ulaşılması hedeflenen bir amaç. Astroloji insanda düşünce doğada kanundur. Her yerde ve her şeyde vardır. Astrolog ise bu bilgiye yönelmiş ve bu bilgiyi kullanabilen kişiyi işaret eder. Astrolojiyi araştıran kişidir Astrolog, Astrolojinin sırlarını çözendir. Ve son noktada bu sırları insan sözüyle dile getirebilendir. Gördüğünüz gibi Astrolog tanımı Astrolojiyi araştırmayı, sırlara ulaşmayı ve onu bir İNSAN olarak dile getirmeyi gerektiriyor. Bir amaç olarak Astrolog kavramını görebildiniz değil mi? Bu soru aynı zamanda Astroloji camiasının içinde tartışılan bir sorudur. Bir yandan bunu bir lisans sorunu olarak gören Astrologlar öte yandan bir sanat olarak bu alanın uygulayıcıları. Birde Astroloji den habersiz Astrologlar! Ama bu noktada yine farklı bir yaklaşımla Astrologun ne olmadığını söylersek belki daha net bir görüş elde edebiliriz. Astrolog, din adamı değildir, psikolog yada medyumda değildir. Astrolog; Astroloji sisteminin uygulayıcısıdır. Satıcısı değil! Diğer mesleklerde olduğu gibi Astrolog bir lisansla bu hizmeti bir meslek dalı olarak veren kişidir denebilir ama bu alanın lisanslı Astrologları kadar sanatçı Astrologları da vardır. Bunlarda Astrolog olarak hizmet verirler. Lisanslı Astrolog olmak için bir eğitim süreci gerekmektedir ve elbette ona bu lisansı verecek yetkiyi taşıyan mekanizmalar. Ama burada hedeflenen Astrolojiyi uygulayabilme yeteneğidir. Günümüz döneminde çok tartışma konusu olan bu soruyu kendisini Astrolog olarak görme ve gösterme sorumluluğu taşıyan kişiye Astrolog denir diye noktalayabiliriz.
Başa Dön

Dünyada 12 çeşit mi insan var?
Bu sorunun yanıtı özellikle kendisini çok özel ve farklı gören kişileri rahatsız edebilir ama gerçekler kimi zaman rahatsız edicidir..Dünyada 12 çeşit değil sadece 4 tip insan vardır.Detaylarına girmeden Astrolojide bunların Ateş,Toprak Hava ve Su insanları olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz.Kimlik ve kişilik özellikleri açısından bakarsanız her insan bu dört unsurun değişik sayıda kombinasyonudur sadece.Doğum tarihi ve saati de bu kombinasyonun açılımlarını gösterir. Ancak bu kombinasyonlar o kadar fazladır ki her birimiz kendi içimizde tek olan bir örneği yansıtırız. Aynı özden,aynı türden tek kimlikler.İşte bu bizim farklılığımızın doğru olan açıklamasıdır.4 temel özden oluşmuş sayısız çoklukta olasılıklar evreniyiz. Birlik anlayışının püf noktası da burada yatar.
Başa Dön

Gezegeni olmayan evler haritada etkisiz olarak mı kabul edilmeli ?
Haritada işaret edilen her ev yaşamımızda etkin olan bir alana işaret etmektedir. Bu evlerde etkili olan burçlar ise bizim o konularda genel davranış ve algılayış tutumlarımızı belirlerler. 4.ev aile ve köklerimizi gösterebileceği gibi 9.ev kendimizi geliştirerek yaşama olan bakışımızı belirleyeceğimiz felsefi alanımızdır. Bu evlerde gezegenlerin olmaması bizim o alanlarda etkin roller üslenmeyeceğimiz anlamına gelmez. Yada gezegenlerin bulunduğu evler daha önemlidir anlayışı geçerli değildir. Harita bizim bütünlüğümüze nasıl ulaşabileceğimiz konusunda elimizde olan ve kullanabileceğimiz bir araçtır. Ve bu haritada (bütünlük içinde)her şeyin dolaylı dolaysız birbiriyle ilgisi vardır. Örneğin 6.evi boğa olan birisinin bu evde gezegeninin olmaması onun yaşam düzeni olmayacağı yada bunun onun için önemli olmadığı anlamını taşımaz. Boğanın yöneticisi Venüs'ün 8.evde olduğunu varsaydığımız bu örnekte yaşam düzeninin ilişkilerine ve bu ilişkilerin maddi manevi getirilerine bağlı olacağını öngörebiliriz. Elbette 8.evdeki Yengeç ise bu ilişkilerin daha kapalı bir alanda yer almasının bu kişi için doğal olacağını işaret etmektedir. Evler alanlarımızı gösterirler ve bu alanların her biri bizim için eşit ölçüde önemlidir. Gezegen olsun yada olmasın evlerin konumları bizim karakter oluşumumuz ve yönlenişlerimizde etkindir.Her gezegenin yönettiği bir burç ve dolayısıyla evi vardır. Haritada o gezegen hangi evde olursa olsun bu özelliğini kaybetmez. İçinde gezegen olan evlerin daha ön plana çıkması diğer evleri etkisiz konuma getirmez. Önemli olan bizim haritada neyi aradığımızı bilmemizdir.
Başa Dön

Günün hangi saatinde hangi yıldız etkilidir ?
Yıldız konumları her gün değişmekte ve buna bağlı olarak her iki saatte bir oluşan bu değişimlerle tepedeki evler ve onun yöneticileri de değişmektedir.Bu ayrıntı gerektirir ve bizim konumuzun dışındadır. Ancak günlerin ve gecelerin yöneticileri olan yıldızlar vardır ki sanırız sizinde öğrenmek istediğiniz bunlardır.Buna göre ;
Pazar gününü GÜNEŞ; gecesini MERKÜR
Pazartesi gününü AY; gecesini JÜPİTER
Salı gününü MARS; gecesini VENÜS
Çarşamba gününü MERKÜR; gecesini SATÜRN
Perşembe gününü JÜPİTER; gecesini GÜNEŞ
Cuma gününü VENÜS; gecesini AY
Cumartesi gününü SATÜRN; gecesini ise MARS yönetmektedir.
Başa Dön

Türkiye de hiç enerji bölgesi yok mu?
Sitemizde enerji bölgeleri olarak verilen burçların etkisini doğrudan yansıtan dünya üzerindeki önemli bölgelerdir.Bu başka enerji bölgeleri olmadığı anlamına gelmiyor.Örneğin ülkemizde Kapadokya bölgesi önemli bir enerji bölgesidir.(Akrep burcuyla ilintilidir)Bunun gibi Ağrı ve Nemruttan da söz edebiliriz.Bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor ve elde ettiğimiz diğer bilgileri de sizlerle paylaşacağız.Konuyla ilgili en son yayınlanan >>kutsal bölgeler sayfamızı incelemenizi öneririz.
Başa Dön

Marduk Türkiye'yi ne kadar etkiler, kişisel olarak ne yapmak gerekiyor?
On İkinci Gezegen ve MARDUK'la ilgili konuları da araştırmacı bir ekip olarak, kitaplarını da okuyarak inceledik ve gereken danışmaları yaptık.Aslında konu bir gezegenin gelip bize çarpması değil... Dünyanın şu anda büyük bir değişime ihtiyacı var ve hızla değişiyor. Jeolojik olarak gezegen doğal afetler yoluyla kendini yenilerken, üzerinde yaşayan bireyler, toplumlar ve uluslar da kendileri için gerekli olan değişime yarayan olayları yaşıyorlar. Sizler de televizyon, gazete, Internet aracılığıyla izliyorsunuz. Bize sorarsanız Marduk değişimin sembolü. Değişim öyle bir şeydir ki, eğer hazır değilse gezegen çarpmış gibi de olabilir insan. MARDUK'a sıra gelinceye kadar bizi büyük felaketlerin eşiğine getirecek, bilim adamlarının 'Sera Etkisi' dediği, küresel ısınma ve ciddi iklim değişiklikleri hatta buzulların erimesi söz konusu... Birleşmiş Milletlerin Unep Biriminin çıkarttığı haritalara göre iklim değişiklikleri Türkiye'ye çok zarar vermiyor.
Kişisel olarak yapacağımız en güzel şey ise 'Bireysel Gelişimimizi' hızlandırmak. Yaşantımızı gözden geçirmek, aksayan yönlerini dürüstçe görüp yenilemeye karar vermek, karakterimizi güçlendirmek, psikolojik sorunlar var ise bir danışmandan yardım almak. Yani küresel evrimin bir şartı olan 'Önce kendi evimizin önünü süpürmek'. Ve dünyanın girmiş olduğu hızlı değişim sürecine, bireysel olarak olumlu yaklaşarak ruhsal yönümüzü güçlendirmek, bize uygun ruhsal bilgileri edinmek. Şimdiye kadar pek zaman bulamadığımız, 'Nereden geldik, Nereye gidiyoruz' gibi temel soruları ürkmeden sorup doğru yanıtları aramak.

Başa Dön

Synastry hakkında bizleri aydınlatabilir misiniz?
İLİŞKİLER ASTROLOJİSİ ( SYNASTRY )Astrolojinin cazip ve önemli bir dalı olan ilişkiler alanı Astroloji literatüründe 'Synastry' adını almaktadır.

Basit anlamda Synastry iki kişinin haritalarının her alanda karşılaştırılmasıdır. Bu karşılaştırma kişilik yapılarından yaşam stillerine kadar her anlamda yapılabilir. Sonuçlar, ilişkilerindeki zorlukları tanıma ve onları aşma yolunda onlara önemli bilgiler getirecek ve çift; ilişkilerinde derin ve köklü değişikliklere cesaret ederek kendilerine yeni bir yol açma şansını yakalayabileceklerdir.

Synastry sadece duygusal ilişkiler açısından bir karşılaştırma çalışması değildir. Astrologlar oldukça sık olarak iki yada daha fazla insanın iş yaşamlarında uyumlarını değerlendirmek açısından da bu yöntemi uygularlar. Kimi zamanda iki arkadaş Synastry raporu almak isteyebilir. Öte yandan yaşamsal anlamda oldukça önemli ve hissi olan aile ilişkilerinde de bu uygulamadan faydalanmak mümkündür.

Popüler Astrolojide 'de karşılaştırmalar yapılmaktadır. 'Ben Koç burcuyum o ise Boğa ! bu ilişki uzun süre gitmez.' Bu türden yaklaşımlar çok alt seviyede kalır. Bu yorum sadece güneş burçları açısından yapılmıştır ve haritamızdaki diğer yönlerimizi görmezden gelmektedir. Öte yandan hiçbir Astrolog şu insanla ilişki kurmalı yada kurmamalısın tarzında bir yorum da yapmayacaktır.

Synastry çalışmasına başlamadan önce ilk olarak kendimize sormamız gereken soru böyle bir çalışmaya neden ihtiyaç duyduğumuzdur. Bu tüm Astroloji çalışmalarında olduğu gibi önemli bir sorudur. Çoğunlukla taraflardan birisi bu soruyu sorduğunda ilişkiyle ilgili şüpheleri vardır ve bu ilişkinin ne kadar ilerleyebileceğini merak etmektedir. Doğum bilgilerinin tam olarak bilinebildiği haritalarda kapasiteler ve karşılıklı etkiler açığa çıkarılarak bunlardan yapıcı yönde nasıl faydalanılabileceği hakkında bilgiler alabiliriz.

Synastry raporlarında kullanılan değişik tekniklerin yanı sıra öncelikle bakılması gereken noktalar başlıca şunlardır;

1- EVLER

7.Ev- 5.Ev- 2 ve 8.Ev ve 4.Ev ler önceliklidir.

2- KUTUPLAR ve AÇILAR

Burçlar ve gezegenler arasındaki kutuplaşmalar dikkate alınacak bir başka önemli husustur. Özellikle Güneş, Ay, burçlarının yönetici gezegenleri, Asc ve Mc önceliklidir. MC'nin karşılaştırmalarda ayrı bir önemi de vardır.

3- ELEMENTLER ve NİTELİKLER

Element ve niteliklerin karşılaştırmaları Synastry raporlarında önemli diğer unsurlardandır.Ayrıca Synastry çalışmalarında ilerletmelerin(Progression) de büyük önemi vardır.

Başa Dön

kaynak


Lütfen kaynak verirken, ilgili linke ait olan sayfa adresini verelim. Verilen web adresi silindi.


Edited by - on
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum © 2004 Budur.com Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.04
Google
 
Web www.budur.com
Detayonline Gizli
Gerçekler
oyun komedi sohbet
Visitor Counter by Digits